• Titulní stránka
  • Legislativa
  • Nová vyhláška o vyhrazených elektrických zařízeních provozovaných v hornictví a při nakládání s výbušninami

Nová vyhláška o vyhrazených elektrických zařízeních provozovaných v hornictví a při nakládání s výbušninamiZákonem č. 250/2021 Sb. dojde k delší dobu avízovanému zrušení vyhlášky č. 50/1976 Sb., o odborné kvalifikaci v elektrotechnice, a to ke dni 1. července 2022. To má samozřejmě vliv i na báňskou legislativu, ve které je tato téměř 45 let účinná vyhláška zapracována.

Český báňský úřad nemohl zrušení této vyhlášky ignorovat a rovněž začaly práce nejprve na změnové vyhlášce, ale později se zjistilo, že rozsah změn přesahuje možnosti řešení tímto „změnovým“ postupem a začaly práce na vyhlášce úplně nové.

Když už byl zvolen takový postup, potom nemohla nepadnout otázka, zdali se nepustit do jednoho předpisu, který by měl zapracovaná ustanovení všech „elektrikářských“ vyhlášek. Jedná se o tyto předpisy:

  1. Vyhláška č. 202/1995 Sb., o požadavcích k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při obsluze a práci na elektrických zařízeních při hornické činnosti a při činnosti prováděné hornickým způsobem.
  2. Vyhláška č. 74/2002 Sb., o vyhrazených elektrických zařízeních.
  3. Vyhláška č. 75/2002 Sb., o bezpečnosti provozu elektrických technických zařízení používaných při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem, ve znění vyhlášky č. 381/2012 Sb.
  4. Vyhláška č. 381/2012 Sb., kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 75/2002 Sb., o bezpečnosti provozu elektrických technických zařízení používaných při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem.

A tak dnes je již v pokročilé fázi všech požadovaných legislativních postupů připravován nový návrh vyhlášky Českého báňského úřadu, o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu vyhrazených elektrických zařízení při hornické činnosti, činnosti prováděné hornickým způsobem a při nakládání s výbušninami, u kterého si zpracovatel vytýčil takový cíl.

Celý postup byl zvolen tak, aby mohla být nová vyhláška využívána samostatně, ať už bude názor na chápání báňské legislativy v budoucnu jakýkoliv.

Vzhledem k tomu, že nová vyhláška je poměrně obsáhlá a zahrnuje některé nové prvky (normy) vycházející ze zkušeností z praktické aplikace touto vyhláškou rušených předpisů, je snahou seznámit s jejími jednotlivými ustanoveními odbornou veřejnost, aby se mohli odpovědní zástupci „hornických a výbušninářských“ organizací na její zavádění včas připravit.

I z toho důvodu vznikl tento seriál. Nicméně je třeba vzít v potaz, že k vyhlášení nové elektrikářské vyhlášky je nutno splnit některé další legislativní kroky (například i projednání v Legislativní radě vlády), během kterých mohou některá ustanovení doznat změny. I na to budou čtenáři včas prostřednictvím jednotlivých příspěvků v tomto seriálu včas upozorněni.

AKTUÁLNÍ ZNĚNÍ VYHLÁŠKY PO VNĚJŠÍM PŘIPOMÍNKOVÉM ŘÍZENÍ LZE STÁHNOUT NÍŽE V IKONĚ "PŘÍLOHA KE STAŽENÍ".

Pro Vaše dotazy využijte e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; do předmětu uveďte "VYHLÁŠKA O VYHRAZENÝCH ELEKTRICKÝCH ZAŘÍZENÍCH".


Související články:


Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.

Vyhledávání v obsahu@ SPOJENEC 2019. All rights Reserved.