Díky kotlíkovým dotacím kleslo znečištění ovzduší v Mariánských Radčicích


  • 17. květen 2022

   Měření ukázala výsledky investic hned po prvním roce. Dotace do bezemisního vytápění se Radčicím vyplatily.
 
   Hned první zima po vyhlášení dotací na bezemisní zdroje vytápění v rodinných domech v Mariánských Radčicích na Mostecku přinesla pozitivní výsledky. „Z měření vyplývá, že množství polétavého prachu tuto zimu kleslo na třetinu,“ hodnotí starosta Jaroslav Sikora. Pro majitele domů má obec připraveno 23 milionů korun, které mají přinést zlepšení ovzduší. 
 
    Dotační program Mariánské Radčice spustily v polovině loňského roku. Na rok 2021 měla radnice připraveny tři miliony korun. Celkově chce do tohoto projektu investovat 23 milionů korun, které získala od Severočeských dolů, a.s. Zájem byl od počátku podle starosty velký. Ze stovky rodinných domů se už o dotaci přihlásilo 42. „Jsme schopni každý rok uspokojit kolem dvaceti žadatelů, kterým přispíváme až 250 tisíc korun. Pro letošek už jsou peníze předschválené a rozpočet vyčerpaný, v tuto chvíli schvalujeme dotace s realizací v roce 2023,“ říká starosta Mariánských Radčic. 

    Obyvatelé obce mohou získat finance na bezemisní zdroje vytápění, především tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny. V tuto chvíli je hotova přibližně dvacítka rekonstrukcí vytápění. Už to se dokázalo pozitivně projevit na kvalitě ovzduší během letošní zimy. „Bylo tu několik domů, které skutečně dokázaly zamořit celou obec. Naštěstí byly mezi prvními žadateli. Měření, která pravidelně dostáváme, ukazují, že množství polétavého prachu kleslo na třetinu hodnot z předchozích zim. Dřív se několikrát měsíčně stávalo, že hodnoty překročily emisní limity, teď se k nim ani neblíží,“ hodnotí pozitivní dopady Jaroslav Sikora.  
   

Jedním z prvních žadatelů, který měl hotovo, je Martin Turek. Původní krbová kamna na dřevo vyměnil na tepelné čerpadlo s klimatizační jednotkou, kterou lze využít pro vytápění i chlazení.

   „Výměnu jsme dokončili před zimou, takže zatím využíváme vytápění, s chlazením ještě zkušenosti nemáme. Momentálně jde o cenově nejvýhodnější způsob vytápění. Výhodou také je, že klimatizační jednotky mají různé filtry, které čistí vzduch,“ vysvětluje Martin Turek. „Rozhodně je to jedno z nejlepších rozhodnutí tohoto zastupitelstva. Dříve investovalo většinou do obecního majetku, ale teď podporuje i baráčníky – to v okolních obcích není. Je všeobecně známé, že lokální topeniště dělají největší problémy s ovzduším. Pokud se podaří vyčerpat všechny peníze a vymění se všechny neekologické zdroje, výsledky se určitě dostaví,“ dodává. 


   Předpoklad, že nikoliv pouze uhelný lom, ale hlavně lokální zdroje vytápění, jsou příčinou špatné kvality ovzduší v zimě, se ukázal jako správný. „Dlouhá léta tu panovalo přesvědčení, že šachta je hlavním důvodem, proč se v obci práší. Bylo ale z měření patrné, že největší znečištění polétavým prachem je právě v zimě, v topné sezóně, a že si za to tedy většinou můžeme sami,“ podotýká starosta. Odpovídají tomu i statistiky Českého hydrometeorologického ústavu, podle nichž měly v roce 2020 lokání zdroje na svědomí více než polovinu znečištění polétavým prachem – konkrétně 71 procent prachových částic PM2,5, 55 % částic PM10 a také 67 % oxidu uhelnatého. Právě to byl důvod, proč se radnice rozhodla investovat peníze od důlní společnosti tímto směrem. „Touto cestou umíme dostat peníze přímo k lidem a zároveň z toho těží celá obec, když se zlepší životní prostředí,“ uzavírá Jaroslav Sikora.

Dotace bude obec Mariánské Radčice nabízet až do roku 2025. Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.

Vyhledávání v obsahu@ SPOJENEC 2019. All rights Reserved.