HORNICKÉ MUZEUM PŘÍBRAMNárodní kulturní památka Hornické muzeum Příbram na Březových Horách je největším hornickým muzeem v České republice, založeným již roku 1886. Expozice umístěné v originálních provozních a správních objektech přibližují návštěvníkům ve třech rozsáhlých prohlídkových areálech bohatou montánní minulost příbramského regionu.

Ševčinská šachta z roku 1813 vznikla na místě staršího dolu ze 16. století, důl Vojtěch byl založen roku 1779 a důl Anna roku 1789. Součástí prohlídek je atraktivní projížďka hornickým vláčkem po povrchové dráze mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem či jízda Prokopskou štolou k ústí jámy Prokop hluboké 1 600 metrů, fárání důlním výtahem do historického podzemí dolu Anna a dolu Vojtěch ze 16. až 18. století (tzv. Wasserlauf) a jeho prohlídka v délce 1 560 m, průchod 330 m dlouhou Vodní štolou Anna z konce 18. století nebo sjezd do dolu Drkolnov po speciální skluzavce.

K nejcennějším exponátům muzea náleží historické parní těžní stroje na dolech Anna (na obr. vpravo) a Vojtěch. Unikátní památkou mezinárodního významu je velké vodní kolo v podzemí dolu Drkolnov z 19. století. Muzeum dále prezentuje havířský folklor v původní hornické chalupě, pocházející ze 17. století, a hodnotné mineralogicko geologické sbírky, kterým od roku 2014 dominuje vzorek stříbra, největší v muzeích Evropy.

K mimopříbramským pobočkám muzea patří:

  • Památník Vojna Lešetice (viz dále)
  • Skanzen Vysoký Chlumec
  • Muzeum Špýchar Prostřední Lhota
  • Muzeum zlata Nový Knín (viz dále)
  • Uranový důl Bytíz (v rekonstrukci)

Pobočky Hornického muzea Příbram


Muzeum zlata Nový Knín

Muzeum zlata Nový Knín
náměstí Jiřího z Poděbrad 47
262 03 Nový Knín

Muzeum Příbram

Muzeum v historické budově Mincovny na náměstí Jiřího z Poděbrad, někdejším sídle perkmistrovského úřadu v královském horním městě Nový Knín na březích zlatonosné říčky Kocáby, dokumentuje montánní činnost v regionu, zejména těžbu a zpracování zlata od nejstarších dob až do 20. století v kontextu s dějinami Nového Knína. Expozice seznamují také s místními řemesly a průmyslem a s historií mistrovství světa v rýžování zlata u nás i v zahraničí.
V okolí Nového Knína jsou pro turisty k dispozici tři trasy naučných stezek s geologicko-hornickou tematikou. V areálu dolu Anna (zaraženém v roce 1789) se nachází parní těžní stroj z roku 1914. Mimo otevírací dobu možno domluvit prohlídku na tel. 702 016 331

Památník Vojna Lešetice

Muzeum obětí komunismu a dějin uranového hornictví
Památník Vojna Lešetice
Lešetice 52
262 31 Milín

Autenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý ve střední Evropě. Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví.

Hornický skanzen Březové Hory

Expozice umístěné v historických provozních a správních objektech přibližují bohatou montánní minulost spjatou s těžbou stříbra, uranu a dalších rud. Muzeum umožňuje jízdu hornickým vláčkem po povrchu i podzemím, prohlídky několika kilometrů štol, fárání výtahem, jízdu po skluzavce k obřímu vodnímu kolu, seznámení s unikátními parními těžními stroji a rozsáhlou mineralogickou sbírkou či havířským folklorem.Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.

Vyhledávání v obsahu@ SPOJENEC 2019. All rights Reserved.