Jeskyně Na Špičáku zve 18. srpna 2023 na Mezinárodní noc pro netopýry


  • 15. srpen 2023

Jak se váží nebo měří netopýři?  Zájemci o odpovědi nejen na tyto otázky jsou zváni v pátek 18. srpna 2023 do Jeskyně Na Špičáku (JNŠ) u Supíkovic na Jesenicku. Na Mezinárodní noc pro netopýry (MNN). „Dozvíte se mnoho detailů z jejich tajuplného života. V rámci tradiční akce jsme pro všechny zvídavé milovníky přírody, malé i velké, připravili mnoho překvapení. Startujeme v 18 hodin herní hodinkou pro nejmenší,“ zve vedoucí JNŠ Andrea Švubová. Děti čeká několik zábavných disciplín. Netopýry budou například malovat, sestaví jim jídelníček a pak je uloží i ke spánku. U jednoho stanoviště si zahrají i na jeskyňáře.

V 19:30 začne odborná část. Vedle základních informací o letounech, jejich druzích, stavbě těla nebo složení potravy popíše Vladimír Hanzal z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) návštěvníkům i metody výzkumu nočních tvorů. „Seznámíme posluchače s tím, co lze zjistit kroužkováním netopýrů, nebo proč se některé druhy už nekroužkují. Nebudou chybět ani informace o průběhu letního a zimního monitoringu. V neposlední řadě ukážeme ,batdetektory´. Ty jsou pro nás při výzkumu netopýrů velkými pomocníky,“ přibližuje Hanzal.

Asi po hodině zamíří účastníci do podzemí, na individuální prohlídku jeskyně. „Nebude ale s výkladem,“ upřesňuje Švubová. „Na druhé straně však bude oproti těm běžným o něco dobrodružnější. Elektrické osvětlení totiž necháme spát. Doporučujeme proto, aby si návštěvníci donesli baterky,“ dodává.

Po návratu z labyrintu bude následovat přednáška Jiřího Šafáře z AOPK ČR, okořeněná ukázkami odchycených netopýrů. „Nad vchodem do jeskyně bude umístěna speciální síť a tak jako každý rok budeme věřit, že se do ní nějaký letoun zachytí,“ doufá zoolog. Jde o velmi jemné sítě s kapsou, takzvané japonky, které jsou původně určené pro odchyty ptáků, ale stejně dobře lze do nich chytat i netopýry a vrápence. „A právě vrápence, kteří mají z našich letounů nejlepší echolokační schopnosti, máme šanci chytit jen u vstupu do jeskyně,“ doplňuje  Šafář.  Polovina srpna je obdobím, kdy se mláďata letounů musí již zcela spoléhat na svá křídla. Matky je ještě mohou doprovázet při loveckých výpravách, ale již jim neposkytují výživné mléko a v průběhu měsíce opouštějí mateřskou kolonii. Zatímco mláďata známé prostředí ještě několik týdnů využívají. Následně se společně mohou setkat na zimovištích.  

V závěru přednášky uvidí zájemci krátký dokumentární film "Netopýři ve tmě". Cílem MNN je odbourat mýty a strašidelné historky, které si lidé zpravidla s netopýry spojují. Pořadatelé všem zájemcům doporučují, aby si v den konání akce do jeskyně raději zavolali. V případě výrazně nepříznivého počasí se totiž netopýří noc ruší.

Jeskyně Na Špičáku je jednou ze 14 zpřístupněných jeskyní v péči Správy jeskyní České republiky. Výjimečné krasové podzemí poblíž lomu takzvaného supíkovického mramoru vytvořily čtvrtohorní ledovcové vody. Je nejstarší písemně doloženou jeskyní v ČR, s historickými nápisy na stěnách datovanými k z roku 1519 a odborně zrestaurovanou renesanční malbou Adorace Krucifixu z poloviny 16. století. Turistům je jeskyně otevřena už od roku 1885. U zpřístupnění podzemí stál Sudetský horský spolek (Sudeten-Gebirgsverein) s čestným předsedou Johanem Ripperem, zetěm zakladatele jesenických vodoléčebných lázní Vincenze Priessnitze. Prohlídková trasa se roku 1955 dočkala elektrifikace. Z dosud známé celkové délky 410 metrů je citlivou formou zpřístupněno 220 metrů chodeb a síní. O otevírací době, vstupném či popisu příjezdu informuje web naspicaku.caves.cz, novinky přibližuje i sociální síť fb.com/jeskynenaspicaku.

MNN se letos uskuteční i ve dvou dalších zpřístupněných jeskyních – v Chýnovské na Táborsku v pátek 8. září, ve Sloupsko-šošůvských v Moravském krasu v sobotu 16. září.Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.

Vyhledávání v obsahu@ SPOJENEC 2019. All rights Reserved.